Choć dzisiaj Święto Patronów Europy św. Cyryla i Metodego, to jednak skupimy sie dziś na świętym Walentym. Nie martwcie się - Cyrylem i Metodym zajmiemy się później.

Walenty był biskupem Terni w Umbrii. Wiadomości o nim są dość skąpe i niejednoznaczne.

Święty Walenty

Żył w III w. i był kapłanem rzymskim. Tam w czasie prześladowań, wraz ze św. Mariuszem i krewnymi, asystował męczennikom w czasie ich procesów i egzekucji. Wkrótce sam został pojmany i doprowadzony do prefekta Rzymu, który przeprowadził rutynowy proces polegający na wymuszaniu odstępstwa od Chrystusa. W tym celu kazał użyć kijów.

Ponieważ nie przyniosło to oczekiwanego rezultatu, kazał ściąć Walentego. Stało się to 14 lutego 269 roku.
Pochowano go w Rzymie przy via Flaminia. Brak bliższych wiadomości o nim nie przeszkodził w szybkim rozwoju jego kultu. Jego grób już w IV w. otoczony był szczególną czcią. Nad grobem papież Juliusz I wystawił bazylikę pod wezwaniem św. Walentego. Odnowił ją później papież Teodor I. Bazylika wraz z grobem św. Walentego stała się prawdziwym sanktuarium i jednym z pierwszych miejsc pielgrzymkowych. W ciągu średniowiecza kult Walentego objął całą niemal Europę.

W ikonografii św. Walenty przedstawiany jest jako kapłan w ornacie, z kielichem w lewej ręce, a z mieczem w prawej, także w stroju biskupa uzdrawiającego chłopca z padaczki

Święty Walenty musiał być niezwykłaym kapelanem, skoro zadedykowano jego świętość osobom ogarniętym mrokiem umysłu. Ludzie chorzy umysłowo, zagubieni, z depresją mogą w nim szukać wsparciai pomocy, a przez niego kontaktu z Bogiem.

Ale Amerykanom i Brytyjczykom było mało i wymyslili sobie, że święty Walenty był dla nich patronem ZAKOCHANYCH.

Poprzez nasze zachłyśnięcie się Zachodem Walentynki znalazły się i u nas i często są utożsamiane  z niepotrzebną, a nawet szkodliwą konsumpcją. Świat zamigotał w „serduszkowym rytmie”, a przed nami powstało morze sercowych gadżetów.

Czy wiecie, co to jest zakochanie?

Zakochanie to stan, w którym

"ja się cieszę, że ty się cieszysz, że ja się cieszę"

Czyli aktywność w stronę drugiego, bo sztuka miłości to przecież dawanie!!!

Poduszka Walentynki Serce Napis Kocham Cię S1463 - zdjęcie 1

Wszystkim zakochanym (i baaaardzo zakochanym😀) w związku małżeńskim życzymy dużo wzajemnej miłości i wzajemnego szacunku.

Wszystkim singlom i singielkom życzymy, aby szybko znależli brakującą połowkę życia i też szybko doświadczyli zakochania.

Zakładka Zapowiedzi przedślubne na naszej stronie parafialnej świeci pustkami - czas to zmienić.

Jeśli jednak w Walentynki nie jesteś zakochany - nie przejmuj się !!!

Na Wszystkich Świętych też nie musisz być przecież martwy  😏

przy opracowaniu wykorzystano teksty ze strony:

www. brewiarz.pl

www.nto.pl

ornament 2019452 1280

Od Redakcji

Dzisiaj Poniedziałek, a w poniedziałek, wiadomo co.

Zobaczmy zatem, co tam u Parafilnej Gospodyni słychać.

Ostrzegamy wszystkich. Dzisiaj będziemy tam rzucać mięsem...😉