Wiara w miłość Boga obejmuje wezwanie i zobowiązanie do odpowiedzi szczerą miłością na miłość Bożą. Pierwsze przykazanie każe nam miłować Boga nade wszystko, a wszystkie stworzenia – dla Niego i ze względu na Niego.
Przeciw miłości Bożej można grzeszyć w różny sposób:
- Obojętność zaniedbuje lub odrzuca miłość Bożą; nie uznaje jej inicjatywy i neguje jej moc.
- Niewdzięczność pomija lub odrzuca uznanie miłości Bożej, jak również odwzajemnienie się miłością na miłość.
- Oziębłość jest zwlekaniem lub niedbałością w odwzajemnieniu się za miłość Bożą; może zakładać odmowę poddania się poruszeniu miłości.
- Znużenie lub lenistwo duchowe posuwa się do odrzucenia radości pochodzącej od Boga i do odrazy wobec dobra Bożego.
- Nienawiść do Boga rodzi się z pychy. Sprzeciwia się ona miłości Boga, zaprzecza Jego dobroci i usiłuje Mu złorzeczyć jako Temu, który potępia grzech i wymierza kary.
Wnioski:
Miłość do Pana Boga, a za nią miłość do bliźniego, wymaga z naszej strony pielęgnacji i uważności. Jeżeli tego nie ma, jeżeli na miłość Bożą stajemy się obojętni, nie okazujemy wdzięczności za to, że Bóg nas kocha; kiedy zwlekamy z odpowiedzią miłością na Bożą miłość, ociągamy się z nią, nie czerpiemy z niej radości, to może dojść nawet do odrazy wobec dobra Bożego czy wręcz nienawiści i złorzeczenia Mu.
Jeżeli ogrodnik nie będzie dbał o ogród, o warzywa i kwiaty w nim rosnące, jeżeli zostawi go samemu sobie, to ogród zostanie zarośnięty samowolnie przez chwasty i zielska. Zła nie trzeba siać, samo się sieje, rodzi się z braku i zaniedbania dobra.
Pan Bóg przykazał: ”będziesz miłował”. To nie prośba, życzenie, to nakaz, to pierwsze i najważniejsze przykazanie.
W przeciwnym razie, kiedy nie odpowiemy miłością na miłość, to – podobnie jak z ogrodem – przyzwalamy na wyrosnięcie zła.
Na podstawie KKK 1822-1829 2093 opracowała: Gabriela Seifert-Knopik