Dziś VI NIEDZIELA ZWYKŁA

Kiedy w dzisiejszej Ewangelii Chrystus mówi z jednej strony „błogosławieni”, a z drugiej – „biada wam”, to słowa te kieruje także do każdego z nas.

6 Niedziela Zwykła - Polska Parafia Rzymskokatolicka w Londynie

Błogosławieni jesteście, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże.
Błogosławieni, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni.
Błogosławieni, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie.
Błogosławieni jesteście, gdy ludzie was znienawidzą i gdy was wyłączą spośród siebie, gdy zelżą was i z powodu Syna Człowieczego odrzucą z pogardą wasze imię jako niecne: cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili prorokom.

Natomiast biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą.
Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie.
Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie.
Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili fałszywym prorokom.

Gdy poznajemy dzisiejszą naukę Chrystusa, jawi się ona jako jakiś absurd. Czy trzeba głodować, być biednym i nie śmiać się, aby zostać błogosławionym?

O co chodzi w tym wezwaniu „biada wam”? Co oznaczają konkretne wskazania obłożone klauzulą „biada wam”?

Najpierw słyszymy: „Biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą”. Nie chodzi o to, że nie można posiadać. Bogacze oznaczają tu przede wszystkim tych, którzy posiadają złą hierarchię wartości. Źle pojęte bogactwo wyklucza radość z bycia blisko Boga. Ten, kto dużo posiada, boi się, że coś straci. Myśli o tym, by pomnożyć to bogactwo.

Najhojniejszymi ludźmi są ubodzy. Często ci, którzy mają wiele, nie potrafią się dzielić. Dla posiadających złą hierarchię wartości Bóg jest niepotrzebny. Jest kimś dalekim. Może kiedyś będzie na Niego czas. Dlatego słowo „biada” odnosi się do stawiających Boga nisko w swej hierarchii.

Z przerażeniem można zaobserwować współczesną młodzież, która odwraca się od Boga, od Kościoła a tym samym od tradycyjnych wartości.

W dzisiejszej Ewangelii czytamy także: „Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie”. Syty człowiek, to osoba przeniknięta duchem czasu. To ktoś, kto nie dostrzega innych, bo sam żyje w dostatku. Czy syty zrozumie głodnego? Czy mający wszystko zrozumie tego, który potrzebuje? Czy zazdrosny zrozumie, czym jest prawdziwa miłość? Czy kłamca zrozumie, czym jest prawda? Biada więc egocentrykom!

Czytajmy dalej: „Biada wam, którzy teraz się śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie”. Czy to oznacza, że nie można się śmiać? Śmiech nie zawsze dowodzi radości wewnętrznej. Może ci, którzy słuchali Jezusa 2000 lat temu, po prostu śmiali się cynicznie z trudnej nauki. Taki śmiech oznacza zagubienie oraz brak umiejętności odczytywania znaków. Jakże wielu ludzi gubi się w swoim życiu. Odchodzi od tradycyjnych chrześcijańskich wartości i śmieje się z tych, którzy co niedzielę przychodzą  do kościoła, a Dekalog jest dla nich normą odniesienia.

Popatrzmy chociażby na tych, którzy przygotowują się do sakramentu bierzmowania. To ma być sakrament dojrzałości chrześcijańskiej! Jeżeli idziesz do Bierzmowania tylko po to, żebyś nie miał (nie miała) w przyszłości  problemów ze ślubem w kościele - to jest właśnie śmiech, cyniczne podejście do wiary, religijności i sakramentów.

Ostatnie „biada”:„Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili fałszywym prorokom”. Biada zatem tym, którzy żyją w kłamstwie, którym wydaje się, że są wspaniali, szlachetni, a tak naprawdę wypełnia ich zazdrość czy nienawiść. Takie kłamstwo oznacza ucieczkę od swojej grzeszności. To gra, pozór.

„Biada” oznacza rzeczywistość po śmierci. Kiedy słyszymy dzisiejszy fragment Ewangelii, możemy sobie wyobrazić dwie drogi: jedną trudną, ale z drogowskazem „błogosławieni”, i drugą łatwiejszą, której koniec oznaczony jest słowem „biada”. Wybór należy do Ciebie!

Tekst opracowano na podstawie materiałów ze strony:

www.ekspreshomiletyczny.pl

ornament 2019452 1280

Od Redakcji

Jak już pewnno zauważyliście, nasza strona  trochę sie pozmieniała ostatnimi czasy. Codziennie staramy się publikować jakiś tematyczny news, jakąś nową wiadomość.

Wprowadziliśmy stałe, cyklicznie pojawiające się w tygodniu bloki tematyczne, z różnymi ciekawymi i przydatnymi informacjami.

I tak na przykład:

poniedziałek - nasze gotowanie z Parafialną Gospodynią, (mniam mniam 😘)

wtorek - Katecheza, nie tylko dla dorosłych,

środa - Liturgiczne ABC Mszy Świętej, tu pokazujemy rzeczy, których  nie widać z ławek,

czwartek - Czwartek z Fizjoterapeutą, w którym razem z Panią Natalią dbamy o nasze zdrowie,

piątek - nasze 10 pytań do... , gdzie przeprowadzamy rozmowy z ciekawymi ludźmi naszej parafii.

W każdym czasie, na ile to możliwe staramy się przybliżać tematykę bieżącej Ewangelii, aby pomóc w zrozumieniu słów skierowanych do nas wszystkich przez Ewangelistów. Dobrze jest czasem  przeczytać sobie tę tematykę, aby być przygotowanym i zrozumieć przekaz tej Ewangelii głoszony przez Księdza Proboszcza z abmony podczas Mszy Świętej.

Przypominamy, że na dole strony Aktualności znajdują się archiwalne materiały z ostatnich dwóch tygodni (WIĘCEJ ARTYKUŁÓW), z którymi  również można się zapoznać. Szczególnie polecamy ostatni wywiad z naszą Panią od biblioteki.

Mamy dwa nowe działy Podziękowania, w których możemy przedstawiać swoje świadectwa wiary i dział pomocy. Ale tam na razie skąpo i ubogo... (Jak w Betlejem😉) Ale liczymy, że to się, dzięki Wam niebawem zmieni.

Dziękujemy, za wszelkie, nawet te drobne słowa uznania i podziękowania nam przekazywane, które sprawiają, że będziemy się starać prowadzić tę stronę jeszcze lepiej na chwałę Bogu i ku pokrzepieniu i ucziesze 😉Ludu Bożego naszej parafii (i nie tylko, jak się okazuje).

🙋🙏