W Eucharystii Chrystus spełnia swoją zapowiedź: „A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” . On pragnie, aby każdy z nas dostrzegł Jego żywą obecność, a zgromadzenie eucharystyczne przeżywał jako osobowe z Nim potkanie .

eucharystia1.jpg

Skoro niedziela jest dla ucznia Jezusa dniem Pańskim, dniem szczególnym, to sercem niedzieli jest Eucharystia.

Stąd nie trudno się zorientować, że idąc w kierunku posłuszeństwa woli samego Boga: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”, powinniśmy przekładać niedzielę na język konkretnych zachowań:

uczestniczyć we Mszy Świętej i powstrzymywać się od“prac niekoniecznych. Stąd uczestnictwo w Eucharystii z pominięciem zakupów, mycia samochodu, malowania mieszkania, czy godzin spędzonych na bezrefleksyjnym surfowaniu w sieci.

Aby godnie, pięknie i owocnie przeżyć spotkanie z Panem w Eucharystii, warto dobrze się na tę chwilę przygotować.

 

A jak się przygotować?

  • Trzeba wyeliminować dostępne przeszkody, jak: goście, rodzinne zakupy, długie wyjazdy, ciekawy program telewizyjny, paraliżujące lenistwo, niesprzyjająca pogoda;

 

  • Trzeba również zachować post eucharystyczny, czyli powstrzymać się od pokarmów na godzinę przed przyjęciem Komunii Świętej (zwykła woda nie łamie postu; dla chorych czas ten wynosi 15 minut).

 

  • Wskazanym jest i bardzo pomocnym zaznajomienie się wcześniej z czytaniami mszalnymi na dany dzień oraz komentarzami liturgicznymi. Na dole naszej parafialnej strony znajduje się odnośnik z aktualnymi czytaniami na bieżący dzień. Bardzo często na naszej stronie wyjaśniamy sens czytanej Ewangelii. Ten osobisty wysiłek poniesiony przed wysłuchaniem liturgii słowa niewątpliwie ułatwia zapamiętanie i zrozumienie Dobrej Nowiny;

 

  • Należy budzić w sobie świadomość, że pójście na modlitwę należy potraktować tak, jak każdą wizytę oficjalną, podczas której nastąpi spotkanie z Kimś dla nas najważniejszym - stąd nie bez znaczenia jest rodzaj stroju;

 

  • Starajmy się zadbać o punktualność, czyli szacunek w najwyższym stopniu wobec Tego, który nas zaprosił do udziału w uczcie ofiarnej; stanowi to również wyraz szacunku wobec zgromadzenia liturgicznego, któremu czyjeś spóźnienie może przeszkodzić w skupieniu i modlitwie, czyli nie trzaskamy drzwiami i nie zwracamy  na siebie tym uwagi. Dobrze jest przyjść na niedzielną Mszę Świętą parę minut wcześniej i w chwili ciszy porozmawiać z Jezusem ukrytym w Sakramencie Ołtarza. Podobnie po Mszy Świętej - nie wychodzić od razu, lecz pozostać moment i ofiarować go Jezusowi w cichej adoracji,

 

  • Musimy uświadomić sobie, że przekroczenie progu świątyni oznacza wejście w sferę sacrum tego szczególnego miejsca, które wybrał Pan, by zastawić dla nas dwa stoły: stół Słowa i stół eucharystyczny;

 

  • Trwając na osobistej modlitwie przygotowującej do celebracji liturgicznej, musimy wzbudzić w swoim sercu intencję, którą chce się złożyć Bogu w czasie Najświętszej Ofiary.

 

  • Pamiętajmy, że obraz mszy świętej transmitowany przez kamerę internetową nie zastąpi prawdziwego w niej uczestnictwa. Tymczasem w Kościele nie mamy nic ważniejszego i cenniejszego niż to uczestnictwo. Prawdziwe, realne, wspólne, „przy stole i z Chlebem”, jak mówił ostatnio Papierz Franciszek. 

 

Od sposobu udziału w Eucharystii zależy jakość naszych relacji nie tylko z Bogiem, lecz także z bliźnimi.

Jeżeli bowiem czas eucharystycznego zgromadzenia jest tylko zewnętrznym rytuałem, w którego trakcie nasza uwaga błądzi po wielu różnych miejscach, to można mieć podstawy do obaw, iż traktujemy Jezusa po prostu jak przedmiot. Przedmiot ważny, ale niebędący Osobą.

Traktując Jezusa jak rzecz, zaczynamy też z innymi ludźmi obchodzić się jak z przedmiotami, które służą poprawieniu naszego samopoczucia. Wtedy udział we Mszy Świętej daje nam komfort spełnionego obowiązku religijnego, a bliźni są przez nas traktowani jak narzędzia, które służą uzyskaniu naszego zadowolenia.

Stąd warto pytać siebie o motywy uczestnictwa w Eucharystii:

przychodzę: bo muszę?, bo chcę?, bo mam pragnienie Boga?  Na to pytanie  odpowiedzcie sobie sami .

 

 

 

Przy opracowaniu wykorzystano materiały z książki Powróćmy na Eucharystię ks. Leszka Smolińskiego: 

 


Porządek Mszy Św.

 

Niedziela

07.30

9.00 (Grotowice)
11.00 (rodzinna)
18.00

Poniedziałek 18.00
Wtorek 18.00
Środa 8.00
Czwartek 18.00 (szkolna)
Piątek 18.00
Sobota 8:00
17.00 (Grotowice)

 

 W niektórych okresach roku litugicznego, wybrane dni świąteczne i uroczystości oraz w związku z innymi nietypowymi sytuacjami powyższy stały plan liturgii może ulec zmianie. 
Informacje na ten temat umieszczane są w planie intencji oraz ogłoszeniach na konkretny tydzień 
(proszę sprawdzać w zakładce aktualności).


Okazja do spowiedzi codziennie ok. 15 minut przed każdą Mszą Św.