xstrength 1148029 1280 1200x500.jpg.pagespeed.ic.9 laGYVgCD

 

Z dzisiejszej EWANGELII

 

Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają. Jeśli cię kto uderzy w jeden policzek, nadstaw mu i drugi! Jeśli bierze ci płaszcz, nie broń mu i szaty! Daj każdemu, kto cię prosi, a nie dopominaj się zwrotu od tego, który bierze twoje.

Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie! Jeśli bowiem miłujecie tych tylko, którzy was miłują, jakaż za to dla was wdzięczność? Przecież i grzesznicy miłość okazują tym, którzy ich miłują. I jeśli dobrze czynicie tym tylko, którzy wam dobrze czynią, jaka za to dla was wdzięczność? I grzesznicy to samo czynią. Jeśli pożyczek udzielacie tym, od których spodziewacie się zwrotu, jakaż za to dla was wdzięczność? I grzesznicy grzesznikom pożyczają, żeby tyleż samo otrzymać.

Wy natomiast miłujcie waszych nieprzyjaciół, czyńcie dobrze i pożyczajcie, niczego się za to nie spodziewając. A wasza nagroda będzie wielka, i będziecie synami Najwyższego; ponieważ On jest dobry dla niewdzięcznych i złych.
Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; Nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; Odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone. Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, natłoczoną, utrzęsioną i opływającą wsypią w zanadrza wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie.

bf8dbf89bcacc168aae57865655063d1

 

 

W czasach biblijnych i starożytnych stosowano zasadę odwetu: życie za życie, oko za oko, ząb za ząb, ręka za rękę, noga za nogę… Zasada ta miała chronić porządku publicznego i odstraszać agresora. Jaką krzywdę planował, takiej kary mógł się spodziewać.

Dzisiaj, w Ewangelii, Pan dwa razy mówi nam, żebyśmy kochali swoich wrogów, po czym następują trzy przykłady dla tego nakazu: dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają i módlcie się za tych, którzy was oczerniają.

Jest to polecenie, które wydaje się trudne do wypełnienia: jak możemy kochać tych, którzy nas nie kochają? Co więcej, jak możemy kochać tych, o których wiemy, że nam źle życzą? Umiejętność kochania w takich sytuacjach jest darem od Boga, na który musimy się otworzyć.

Jednak w dzisiejszych czasach bywa, że cofamy się w rozwoju kulturowym. Gdy słuchamy albo czytamy w Internecie o relacjach panujących w różnych korporacjach i firmach, to wydaje mi się, że zeszliśmy do dżungli, że stalismy się dzikim krajem. Nie tylko oko za oko, ale czasem życie za oko. Niektórzy dążą do celu po trupach, nie licząc się z nikim i niczym.

Nauka Jezusa jest rewolucyjna.

Znosi prawo odwetu i zastępuje je prawem miłości, również wrogów. Jeśli cię kto uderzy w jeden policzek, nadstaw mu i drugi! Uderzenie w prawy policzek starożytni uważali za największą zniewagę (obok poważnych obrażeń fizycznych). Z jej powodu można było podjąć postępowanie sądowe Uderzenie w policzek świadczy o niskiej wartości osobistej.

Poniżamy innych, aby się wywyższyć, dowartościować. Nadstawienie drugiego policzka jest przerwaniem agresji i odwetu. Jest zmuszeniem drugiego do refleksji i wglądu w siebie. Oczywiście, gdy trzeba, należy bronić własnej godności, a nie jak głupie cielę wystawiać się na ciosy wszystkich.

Przypomnijmy sobie Jezusa w czasie procesu u Piłata. Gdy sługa arcykapłana uderzył Go, zapytał: Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co było złego. A jeżeli dobrze, to dlaczego Mnie bijesz?. Św. Paweł zawarł nowe prawo Jezusa w słowach:

Nie daj się zwyciężać złu, ale zło dobrem zwyciężaj

Jezus nie powiedział tylko "życzcie innym wszystkiego, co dobre", lecz "czyńcie innym dobro".

Dlatego też nakaz Jezusa nie może pozostać jedynie życzeniem, ale musi przełożyć się na działanie.

Jezus nie dzieli ludzi na dobrych i złych. On widzi człowieka realnie – w dobrych widzi również skłonność do złego, a w złych – tęsknotę za dobrem. Miłość nie może ograniczać się tylko do ludzi nam przyjaznych, bliskich. Autentyczna miłość powinna obejmować każdego – nawet wroga.

 

Na koniec odpowiedz sam sobie:

Czy nie kierujesz się w życiu zasadą odwetu?

Czy nie dążysz do celu po trupach?

Czy byłbyś wstanie nadstawić drugi policzek?

Kogo jest Ci najtrudniej pokochać i dlaczego?

Ja też sobie przed chwilą uświadomiłem, że dzięki tej dzisiejszej Ewangelii wiem, nad czym muszę jeszcze popracować. A będzie niebawem do tego okazja, gdyż albowiem zbliża się okres Wielkiego Postu, w którym powinniśmy sobie wybrać postanowienie wielkopostne, a z tym jest zawsze problem.

 

 

Przy opracowaniu wykorzystano materiały ze strony:

www.czestochowa-jezuici.pl

 

 

 

 

 


Porządek Mszy Św.

 

Niedziela

07.30

9.00 (Grotowice)
11.00 (rodzinna)
18.00

Poniedziałek 18.00
Wtorek 18.00
Środa 8.00
Czwartek 18.00 (szkolna)
Piątek 18.00
Sobota 8:00
17.00 (Grotowice)

 

 W niektórych okresach roku litugicznego, wybrane dni świąteczne i uroczystości oraz w związku z innymi nietypowymi sytuacjami powyższy stały plan liturgii może ulec zmianie. 
Informacje na ten temat umieszczane są w planie intencji oraz ogłoszeniach na konkretny tydzień 
(proszę sprawdzać w zakładce aktualności).


Okazja do spowiedzi codziennie ok. 15 minut przed każdą Mszą Św.