Imię, otrzymane podczas chrztu świętego

Sakrament chrztu udzielany jest "w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego" (Mt 28, 19). Podczas chrztu imię Pańskie uświęca człowieka i chrześcijanin otrzymuje swoje imię w Kościele. Może to być imię świętego, to znaczy ucznia Chrystusa, którego życie było przykładną wiernością swemu Panu. Święty patron jest wzorem miłości i zapewnia wstawiennictwo u Boga. "Imię chrzcielne" może także wyrażać tajemnicę lub cnotę chrześcijańską. "Rodzice, chrzestni i proboszcz powinni troszczyć się, by nie nadawać imienia obcego duchowi chrześcijańskiemu".

chrzest

Znak krzyża: "W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen"
Chrześcijanin rozpoczyna swój dzień, swoje modlitwy i działania znakiem znakiem krzyża: "W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen". Imię Pańskie uświęca imię człowieka krzyża: "W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen". Ochrzczony poświęca cały swój dzień chwale Bożej i prosi Zbawiciela o łaskę, która pozwala mu działać w Duchu Świętym jako dziecku Ojca. Znak krzyża umacnia nas w chwilach pokus i trudności.

Bóg wzywa każdego po imieniu
Imię każdego człowieka jest święte. Imię jest ikoną osoby. Domaga się szacunku ze względu na godność tego, kto je nosi.

Otrzymane imię pozostaje na zawsze. W Królestwie niebieskim zajaśnieje w pełnym blasku tajemniczy i niepowtarzalny charakter każdej osoby naznaczonej Bożym imieniem. "Zwycięzcy dam... biały kamyk, a na kamyku wypisane imię nowe, którego nikt nie zna oprócz tego, kto [je] otrzymuje" (Ap 2, 17). "A oto Baranek stojący na górze Syjon, a z Nim sto czterdzieści cztery tysiące, mające imię Jego i imię Jego Ojca wypisane na czołach" (Ap 14, 1).

WNIOSKI:

Chrześcijanin otrzymuje swoje imię w Kościele podczas chrztu świętego.

Poprzez znak krzyża: „W imię Ojca i Syna i Duch Świętego. Amen” rozpoczyna swój dzień, swoją modlitwę i działania. Każdy człowiek ma godność osoby, dziecka Bożego i dlatego imię każdego człowieka jest święte.
Bóg zna mnie po imieniu i moje imię zapisane jest w Niebie.

Na podstawie KKK 2156-2159.2065-2167 opracowała Gabriela Seifert-Knopik

rysunek: www.budylancuckie.przemyska.pl