Dla Małżeństw

Stara legenda opowiada, że ptaki pierwszego dnia po stworzeniu zapragnęły mieć przyjaciół. Słyszały już o stworzeniu ryb, poszły więc nad jezioro, ale żadnej ryby nie zauważyły. Stały zatem zmartwione nad brzegiem, a wiatr rozwiewał ich piękne pióra, one zaś dreptały w miejscu. Zawiedzione były także swoim wyglądem. „Po co nam te śmieszne dodatki przyczepione do pleców?" - pytały. Wtedy to Bóg stworzył „różne rodzaje dzikich zwierząt, bydło i wszelkie zwierzątka naziemne". Zwierzęta z radości zaczęły skakać i biegać. Ptaki były bardzo niezadowolone i miały pretensje do Pana Boga, że innym dał po cztery nogi, a im dostały się tylko dwie. Ogarnęła je zazdrość. Zazdrościły zwierzętom wszystkiego: nóg, radości, wyglądu. Miały za złe, że swoimi śmiesznie sterczącymi na wietrze piórami tak bardzo różnią się od innych zwierząt. Wtem powiał jeszcze silniejszy wiatr. Najmniejszy z ptaków stracił równowagę. Rozpaczliwym gestem rozłożył skrzydła i nagle poczuł, że unosi się w powietrze. „Cud, cud” – zaczęły wołać pozostałe ptaki i jeden po drugim, naśladując go, rozpostarły skrzydła i za chwilę wszystkie uniosły się w przestworza...
Czy są takie chwile w moim życiu, w których mogę powiedzieć: „Życie jest cudowne”? Albo o wydarzeniach, których jestem uczestnikiem, że są cudownym dziełem Bożej Opatrzności? A może potrzebuję oczyszczenia? Może trąd apatii, lęku, braku nadziei, narzekania, zazdrości jest i we mnie? Kościół nieustannie wskazuje drogę do Jezusa. To On leczy, oczyszcza, podnosi na duchu. To On tchnie swego Ducha, obdarzając swych uczniów mocą, by nieśli nadzieję, nadzieję nawet na cud - tym wszystkim, którzy pozostają pogrążeni w mroku beznadziejności. Tchnie swego Ducha, abyśmy nabrali sił, rozpostarli skrzydła i żyli jak dzieci Boże.

Czym są Spotkania Małżeńskie?
Spotkania Małżeńskie są ruchem rekolekcyjnym mającym na celu pogłębianie więzi małżeńskiej, pomoc w lepszym i głębszym zrozumieniu się męża i żony oraz pełniejsze doświadczenie sakramentalnego wymiaru ich związku. Dokonuje się to poprzez proponowanie małżeństwom takiej formy dialogu, który z jednej strony pozwoli mężowi i żonie głębiej poznać się nawzajem, z drugiej zaś ? w przypadku nieporozumień - pomoże rozwiązywać konflikty między małżonkami. Podstawową formą pracy Spotkań Małżeńskich są dwudniowe wyjazdy (weekend) mające charakter rekolekcji zamkniętych. Ich przebieg jest całkowicie odmienny od innych typów rekolekcji. Są prowadzone przez trzy pary małżeńskie i kapłana, którzy ukazują uczestnikom tematy do dialogu prowadzonego tylko we dwoje. Siła oddziaływania Spotkań Małżeńskich polega na tym, że małżeństwo może podczas ich trwania przeżyć świeżość wzajemnych uczuć, odnowić lub odkryć na nowo swoją jedność. Małżeństwo wyjeżdżające z weekendu jest też na ogół zdolne do rozwiązywania konfliktów. Program jest tak ułożony, że pozwala każdej parze spojrzeć na własne życie w duchu miłości.
Dla kogo są przeznaczone.
Na Spotkania Małżeńskie przyjeżdżają ludzie w różnym wieku, o różnym stażu małżeńskim, różnym poziomie wiedzy i zaangażowania religijnego, z różną skalą uczuć łączących lub dzielących małżonków ich wspólne życie nieustannie się rozwijało. Nie stawiamy uczestnikom barier formalnych. Na weekend mogą przyjeżdżać zarówno tzw. "dobre małżeństwa" jak i małżeństwa przeżywające poważne konflikty, często będące nawet na etapie rozmów o rozwodzie. W weekendzie uczestniczyło też wiele par małżeńskich, które miały zamiar ponownie się połączyć po separacji. Zapraszamy więc każde małżeństwo, które pragnie, by uszczęśliwić swój związek.
Także dla małżeństw w kryzysie.
Konflikty i kryzysy w małżeństwie są niestety zjawiskiem zupełnie normalnym. Mąż i żona są dwiema różnymi osobami, mającymi różne cechy osobowości; osobami, które wychowały się w dwóch różnych środowiskach rodzinnych, były poddane różnym wpływom środowiska szkolnego, towarzyskiego, zawodowego. Dlatego, nawet przy najlepszej woli może wystąpić wzajemne niezrozumienie, przeradzające się w konflikty. Rzadko jednak zdarza się tak, by dwoje ludzi mających naprawdę dobrą wolę, budując swoje życie w oparciu o sakrament małżeństwa, nie mogło się ze sobą porozumieć. Weekend rekolekcyjny Spotkania Małżeńskie okazał się bardzo owocny dla wielu takich małżeństw. Dlatego bardzo serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w jednym z podanych terminów. Nigdy nie jest za późno! Jesteśmy zmęczeni trudnym życiem, ale szczęśliwi. Było wiele burz i zawirowań, ale jesteśmy razem. Wyjeżdżamy z tych rekolekcji jakby uskrzydleni. Zrozumieliśmy się w sprawach, które wywoływały emocje utrudniające rozmowę. Tu umocniliśmy naszą więź ze sobą, z Bogiem, Kościołem ? powiedziało małżeństwo po uczestniczeniu w jednym z niedawnych weekendów rekolekcyjnych Spotkań Małżeńskich.

Źródło informacji: serwis internetowy Opolskiego Ośrodka Spotkań Małżeńskich.
Więcej informacji: http://www.spotkania.emaus.pl/spotkania.php

Dyrektor Domu

s. Ewa Lyga

Czwartek 18.00

Okazja do spowiedzi codziennie ok. 20 minut przed każdą Mszą Św.