Dzisiaj obchodzimy Święto św. Jana Ewangelisty

Co wiemy o świętym Janie ?
Św. Jan Ewangelista nazywany jest również Janem Apostołem lub Janem Teologiem był jednym z dwunastu apostołów, uczniów Jezusa Chrystusa. Autor Ewangelii i Apokalipsy. Jest świętym wymienianym w czasie Modlitwy Eucharystycznej.

Sw Jan Apostol J Leonardo fot WikimediaCommons

Był synem Zebedeusza i Salome. Jego brat Jakub Starszy również był apostołem. Urodzili się i dorastali w Galilei w Betsaidzie. Obaj byli rybakami.

Został powołany przez Jezusa razem z bratem. Łowili wtedy ryby w Jeziorze Galilejskim. Zanim dołączył do grona uczniów Jezusa, pilnie śledził działalność św. Jana Chrzciciela. Był najmłodszy spośród dwunastu apostołów.
Św. Jan był świadkiem przemienienia na Górze Tabor, był również obecny w Ogrodzie Getsemani. Ze św. Piotrem odpowiadał również za przygotowanie Ostatniej Wieczerzy. Razem odwiedzili też grób Jezusa po jego zmartwychwstaniu.

Po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, Jan przez długi czas przebywał w Jerozolimie, następnie wyruszył do Samarii i Efezu. Na wyraźną prośbę Jezusa Jan opiekował się Maryją,

Święty jest patronem Azji Mniejszej oraz Albanii. Wspiera również aptekarzy, bednarzy oraz wszystkich wykonujących zawody związane z pisaniem. Modlą się do niego ślusarze, teologowie, wioślarze, wdowy i dziewice.
Ikonografia najczęściej przedstawia św. Jana Apostoła jako Ewangelistę z symbolem orła.

Każdego roku w liturgiczne wspomnienie św. Jana Apostoła, praktykowany jest zwyczaj błogosławieństwa wina. W tym dniu każdy wierny, który przyniesie do kościoła wino, może je poświęcić. Pobłogosławiony trunek ma zachować ludzi od pragnienia, zachować zdrowie i chronić przed zatruciami.

Źródło: www.zyciorysy.pl/biografia/sw-jan-ewangelista/
misericors.org