Odpust pozwala nam odkryć czym jest nieograniczone miłosierdzie Boga.

W starożytności termin „miłosierdzie” był używany zamiennie z terminem „odpust”, ponieważ wyraża pełnię Bożego przebaczenia, które nie zna granic. Warto doprecyzować czym jest odpust, co nam daje, czym się różni od sakramentu pojednania i pokuty?

Odpust a sakrament pojednania i pokuty
Sakrament pokuty upewnia nas, ze Bóg gładzi nasze grzechy zgodnie ze słowami Psalmu 103: „On odpuszcza wszystkie twoje winy, On leczy wszystkie twe niemoce. On życie twoje wybawia od zguby”. Pan w sakramencie tym niszczy nasze grzechy, leczy nasze serca, podnosi nas z niemocy. Jest to sakrament uzdrowienia!

Jednakże grzech „pozostawia ślad”, pociąga za sobą konsekwencje: „Każdy grzech, nawet powszedni, powoduje [oprócz zewnętrznych konsekwencji] ponadto nieuporządkowane przywiązanie do stworzeń, które wymaga oczyszczenia, albo na ziemi, albo po śmierci, w stanie nazywanym czyśćcem” (KKK 1472). Pozostałe skutki grzechu są usuwane przez odpust, zawsze dzięki łasce Chrystusa, który jest „naszym odpustem”.

Miejsca uzyskania odpustu jubileuszowego

Wierni, „pielgrzymi nadziei”, będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy udzielony przez Ojca Świętego, jeśli odbędą pobożna pielgrzymkę w określonych świętych miejscach jubileuszowych wyznaczonych przez papieża oraz ordynariusza miejsca. Te miejsca święte to – tzw. Kościoły jubileuszowe. Kościoły Jubileuszowe to kościoły posiadające Drzwi Święte, przez które przechodząc można uzyskać odpust zupełny podczas Jubileuszu. Na ten temat będzie osobny artykuł.
Odpust jubileuszowy będą mogły uzyskać także osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w uroczystych celebracjach, pielgrzymkach i pobożnym nawiedzeniu miejsc świętych z ważnych powodów (np. siostry i zakonnicy klauzurowi, osoby starsze, chore, więźniowie, chorzy w szpitalach), jeżeli będą jednoczyć się duchowo z wiernymi obecnymi w tych miejscach np. za pośrednictwem środków komunikacji medialnej. Istnieją jeszcze inne „miejsca” i możliwości uzyskania odpustu zupełnego, związane z „pielgrzymowaniem duchowym”, a w szczególności z dziełami miłosierdzia i pokuty, o czym będzie mowa w dalszej części tekstu o odpustach.

Podsumowując:

1. Rok Jubileuszowy związany jest z potrzebą nawrócenia, czyli sakramentem pojednania i pokuty a także dopełniającym go odpustem zupełnym (który niweluje kary za grzechy już odpuszczone).

2. Odpust zupełny jest pełnią miłosierdzia Bożego, ponieważ oczyszcza to, co zostało nieodpokutowane, co wymaga oczyszczenia albo na ziemi albo w czyśćcu.

3. Odpust jubileuszowy będzie można uzyskać w wielu miejscach świętych wyznaczonych przez papieża Franciszka oraz ordynariuszów miejsca.

4. Odpust jubileuszowy będą mogły uzyskać także osoby, które nie mają możliwości fizycznego pielgrzymowania do tych miejsc, ale będą trwały w łączności (np. poprzez media) z wydarzeniami obecnymi w tych miejscach.

5. Mamy jeszcze inne możliwości („miejsca”) uzyskania odpustu zupełnego. Są one związane z pełnieniem dzieł miłosierdzia i pokuty.

Gabriela Seifert-Knopik
Posługiwałam się fragmentami Dekretu o uzyskaniu odpustu Zwyczajnego Jubileuszu Roku 2024


Porządek Mszy Św.

 

Niedziela

07.30

9.00 (Grotowice)
11.00 (rodzinna)
18.00

Poniedziałek 18.00
Wtorek 18.00
Środa 8.00
Czwartek 18.00 (szkolna)
Piątek 18.00
Sobota 8:00
17.00 (Grotowice)

 

 W niektórych okresach roku litugicznego, wybrane dni świąteczne i uroczystości oraz w związku z innymi nietypowymi sytuacjami powyższy stały plan liturgii może ulec zmianie. 
Informacje na ten temat umieszczane są w planie intencji oraz ogłoszeniach na konkretny tydzień 
(proszę sprawdzać w zakładce aktualności).


Okazja do spowiedzi codziennie ok. 15 minut przed każdą Mszą Św.