Każda z papieskich bazylik posiada Drzwi Święte, które są otwierane z okazji Jubileuszu.

Otwarcie Drzwi Świętych jest fundamentalnym momentem Jubileuszu, ponieważ wyznacza jego początek. W szczególności otwarcie Drzwi Świętych Bazyliki Świętego Piotra, które z okazji Jubileuszu 2025 odbędzie się 24 grudnia 2024 roku, ogłasza początek Roku Świętego oraz czas łaski i miłosierdzia, który reprezentuje. Wierni przechodzący przez Drzwi Święte są zaproszeni do nawrócenia i otrzymania łaski przebaczenia.

 

unnamed6-399x576.jpg

 


Drzwi zawsze miały bardzo duże znaczenie w historii ludzkości. Element ochrony i obrony wiosek, miast i pałaców w świecie greckim a później rzymskim, a także jako silny, duchowy symbol, oznaczająca bramę między światami, punkt przejścia, granica między życiem a śmiercią. To ważne duchowe znaczenie jest również potwierdzone w kulturze chrześcijańskiej, przedstawione przez tak zwane Święte Drzwi.

Symboliczne znaczenie Drzwi Świętych

Symboliczne znaczenie Drzwi Świętych zostało głęboko i bogato duchowo opisane w Piśmie Świętym. W Księdze Ezechiela (Ez 43,1-4) znajdujemy odniesienie do drzwi jako do bramy, przez którą chwała Boża może wejść do domu, ale także do duszy człowieka. Koncepcja ta podkreśla ideę, że przez drzwi można uzyskać dostęp do boskiej obecności i łaski: „Potem poprowadził mię ku bramie, która skierowana jest na wschód. I oto chwała Boga Izraela przyszła od wschodu, a głos Jego był jak szum wielu wód, a ziemia jaśniała od Jego chwały. Było to widzenie równe temu, które oglądałem wtedy, gdy przyszedł, by zniszczyć miasto, widzenie równe temu, które oglądałem nad rzeką Kebar. I upadłem na twarz. A chwała Pańska weszła do świątyni przez bramę, która skierowana była ku wschodowi.” (Ezechiela 43,1-4).
Jednak to w Ewangelii Jana (Jana 10, 7-9) znajdujemy bezpośrednią interpretację symbolu drzwi w odniesieniu do samego Jezusa. Tutaj Jezus opisuje siebie jako drzwi, podkreślając, że jest jedynym obowiązkowym przejściem dla tych, którzy chcą za Nim podążać. W tym kontekście Drzwi Święte stają się symbolem przejścia do Chrystusa, reprezentując odkupienie od grzechów i zbawienie: „Powtórnie więc powiedział do nich Jezus: „Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Ja jestem bramą owiec. Wszyscy, którzy przyszli przede Mną, są złodziejami i rozbójnikami, a nie posłuchały ich owce. Ja jestem bramą. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony – wejdzie i wyjdzie, i znajdzie paszę.” Tutaj Jezus mówi o sobie jako o drzwiach, a zatem Drzwi Święte stają się obowiązkowym przejściem dla tych, którzy chcą za Nim podążać, znajdując w Nim odkupienie od wszelkiego grzechu i zbawienie. Ten obraz Drzwi Świętych jako przejścia do Jezusa podkreśla znaczenie wiary w Chrystusa jako środka do uzyskania łaski i wiecznego zbawienia. Poprzez Drzwi Święte wierni są zaproszeni do wyruszenia w podróż nawrócenia i powrotu do Boga, znajdując w Chrystusie drogę do życia wiecznego.
Otwarcie Drzwi Świętych

Jubileusz rozpoczyna się otwarciem Drzwi Świętych Świętego Piotra, a kończy się ich zamknięciem. Obrzęd otwarcia Drzwi Świętych przywołuje symbolikę: drzwi jako niezbędny element do przejścia do zbawienia. Otwarcie Drzwi Świętych Bazyliki św. Piotra oznacza w szczególności początek Jubileuszu. W następnych dniach na całym świecie zostaną otwarte drzwi innych bazylik jubileuszowych.
Tradycyjnie Drzwi Święte otwierano w ramach przygotowań do Jubileuszu. Zadaniem papieża było symboliczne rozbicie ostatniej membrany młotkiem, a następnie pozwolenie kamieniarzom na dokończenie pracy. Tradycja zamurowywania Drzwi Świętych Świętego Piotra i otwierania ich tylko z okazji Jubileuszu była stosowana do 1975 roku. Później, w 2000 roku, papież Jan Paweł II, który prawie został uderzony gruzem podczas wykonywania rytuału, postanowił zmienić ten zwyczaj i od tego czasu Drzwi Święte są po prostu zamykane na koniec Jubileuszu i ponownie otwierane z okazji następnego Jubileuszu.

Ile jest świętych drzwi?

Papież ma prawo ogłosić dowolne drzwi kościelne na świecie Drzwiami Świętymi. W Rzymie, oprócz bazyliki św. Piotra, Drzwi Święte znajdują się w bazylikach św. Jana na Lateranie, św. Pawła za Murami i Santa Maria Maggiore. Z okazji Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia (od 8 grudnia 2015 r. do 20 listopada 2016 r.) papież Franciszek poprosił biskupów o współpracę w celu zidentyfikowania najważniejszych miejsc dla wiernych i zezwolił na otwarcie Drzwi Świętych również w kościołach katedralnych, a także w bazylikach. W ten sposób wiele kościołów, które są celami regularnych pielgrzymek, otworzyło Drzwi Święte na mocy koncesji papieża i mogło udzielić odpustu zupełnego swoim wiernym.

Gabriela Seifert-Knopik

Przy opracowaniu wykorzystano materiały ze stron:

https://www.holyart.pl/blog/religia/koscioly-jubileuszowe-miejsca-spotkan-pielgrzymow-podczas-jubileuszu/
https://www.holyart.pl/blog/religia/drzwi-swiete-czym-sa-i-co-symbolizuje-ich-otwarcie/

https://galazka.deon.pl/jubileusz-milosierdzia-papiez-otworzyl-drzwi-swiete/


Porządek Mszy Św.

 

Niedziela

07.30

9.00 (Grotowice)
11.00 (rodzinna)
18.00

Poniedziałek 18.00
Wtorek 18.00
Środa 8.00
Czwartek 18.00 (szkolna)
Piątek 18.00
Sobota 8:00
17.00 (Grotowice)

 

 W niektórych okresach roku litugicznego, wybrane dni świąteczne i uroczystości oraz w związku z innymi nietypowymi sytuacjami powyższy stały plan liturgii może ulec zmianie. 
Informacje na ten temat umieszczane są w planie intencji oraz ogłoszeniach na konkretny tydzień 
(proszę sprawdzać w zakładce aktualności).


Okazja do spowiedzi codziennie ok. 15 minut przed każdą Mszą Św.