Grota Mleczna znajduje się zaledwie kilka minut drogi od Bazyliki Narodzenia w Betlejem, jednak to tam według tradycji miała na chwilę zatrzymać się Święta Rodzina tuż po podjęciu decyzji o ucieczce do Egiptu. To niezwykłe miejsce charakteryzuje się niecodziennym kolorem skały – w odróżnieniu od piaskowego koloru kamienia, z jakiego budowane są domu w Ziemi Świętej, skała w Grocie Mlecznej jest… biała.

 

1

 

 

Przy wejściu do groty w 1935 r. palestyńscy chrześcijanie wybudowali okazały fronton. Patrząc na niego, można odnieść wrażenie, że wejście prowadzić będzie do niewielkiego kościoła lub okazałej kaplicy. Wchodząc jednak do środka, od razu widzimy, że jest to naturalna grota.

 

 

2

 

3

4

Nazwa Groty Mlecznej bezpośrednio nawiązuje do barwy jej ścian, które w odróżnieniu do pozostałych skał w okolicy są mlecznobiałe. Według podań Matka Boska zatrzymała się tutaj, aby nakarmić Niemowlę. Kilka kropli mleka spadło na skalę i w jednej chwili cała grota przybrała mlecznobiałą barwę. Tradycja chrześcijańska podaje, że właśnie w tej grocie Święta Rodzina przygotowywała się do ucieczki do Egiptu, po tym, jak Święty Józef we śnie ujrzał anioła, nakazującego mu opuścić Ziemię Świętą.

Niektórzy utożsamiają również to miejsce z miejscem pochówku Świętych Młodzianków. Gdy ówczesny rzymski namiestnik Herod dowiedział się, że na terenach podlegających jego władzy narodził się „król żydowski”, postanowił zabić wszystkich chłopców, którzy nie ukończyli drugiego roku życia. Chrześcijaństwo uznało ich potem za pierwszych męczenników, a już w czasach bizantyjskiej cesarzowej, św. Heleny, matki cesarza Konstantyna Wielkiego, która odwiedziła Ziemię Świętą w latach 327–328, istniało tu oratorium poświęcone ich pamięci.  

 

W sanktuarium od kwietnia 2009 r. znajduje się kopia figury Matki Bożej z Ludźmierza.

5

 

W Grocie trwa wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu na obszarze Ziemi Świętej. Misji tej w betlejemskim Sanktuarium Groty Mlecznej podjęło się Zgromadzenie Sióstr Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

7

 

6

 

 

W niewielkiej kaplicy adoracyjnej położonej obok groty umieszczono wykonany przez gdańskiego złotnika-bursztynnika Mariusza Drapikowskiego ołtarz „Tryptyk Jerozolimski” Dzieło nawiązuje do biblijnego tematu zaczerpniętego z Apokalipsy św. Jana. Tryptyk pierwotnie eksponowany miał być w Jerozolimie, jednak uznano, że idealnie sprawdzi się w kaplicy adoracyjnej przy Grocie Mlecznej. Tam też pełni funkcje głównego ołtarza. Zamknięty tryptyk przypomina metalową płaskorzeźbę, na której widnieje wyobrażenie ukrzyżowanego Chrystusa w otoczeniu Jerozolimy. Po otwarciu ołtarz ukazuje piękno boskiego Jeruzalem, otoczonego drzewami oliwnymi, na których znajduje się wiele krzyży z różnych odłamów chrześcijaństwa. Tryptyk pełni funkcję ołtarza dekoracyjnego, na którym wystawiany jest Najświętszy Sakrament.

 

 

🙏🙋

 

Wykorzystano materiały ze strony:

www. dzisiajwbetlejem.pl

www.przewodnik-katolicki.pl

Zdjęcia własne

 

 ornament 2019452 1280

 


Porządek Mszy Św.

 

Niedziela

07.30

9.00 (Grotowice)
11.00 (rodzinna)
18.00

Poniedziałek 18.00
Wtorek 18.00
Środa 8.00
Czwartek 18.00 (szkolna)
Piątek 18.00
Sobota 8:00
17.00 (Grotowice)

 

 W niektórych okresach roku litugicznego, wybrane dni świąteczne i uroczystości oraz w związku z innymi nietypowymi sytuacjami powyższy stały plan liturgii może ulec zmianie. 
Informacje na ten temat umieszczane są w planie intencji oraz ogłoszeniach na konkretny tydzień 
(proszę sprawdzać w zakładce aktualności).


Okazja do spowiedzi codziennie ok. 15 minut przed każdą Mszą Św.