Święto Chrztu Pańskiego upamiętniające Chrzest Chrystusa w Jordanie wypada zawsze w pierwszą niedzielę po święcie Trzech Króli i kończy okres świąteczny Bożego Narodzenia.
To właśnie w Jordanie Jezus, (ok.) trzydziestoletni mężczyzna objawił się Izraelitom jako prawdziwy Mesjasz, na swoim chrzcie.
Tu właśnie zaczyna się jego działalność publiczna. Nauczanie, głoszenie Słowa Bożego i przemawianie w imieniu Boga.

 Chrzest

 

Chrzest to zaproszenie do włączenia się do rodziny kościoła. To odrzucenie zła i grzechu pierworodnego. To wskazanie celu i drogi naszego życia.
Dzisiaj szczególnie wspominamy tak ważny dla nas dzień. Kiedyś nieświadomie, jako małe dziecko przyniesione przez rodziców do Kościoła, dziś na nowo możemy skupić się na początku naszej więzi z Bogiem.

Bóg Ojciec mówi :”Ty jesteś moim dzieckiem umiłowanym, w Tobie mam upodobanie
Każdy z nas jest ważny, jest umiłowany, jest dzieckiem Bożym. Warto pomyśleć o swoim chrzcie. Ile wniósł w moje życie? Co mi dał?
Bo dał wiele. Sakrament Chrztu zgładził nasz grzech pierworodny z którym przyszliśmy na świat. Przez Chrzest zostaliśmy włączeni do grona dzieci Bożych, staliśmy się dziedzicami Królestwa Bożego. Chrzest otwiera nam drogę. To początek pięknej historii życia, w której przyjmujemy Pana do Swojego serca i oddajemy mu siebie.
To tu i my zaczynamy naszą działalność względem Niego.

„Chrystus daje się oświecić (ochrzcić). [...] I my zstąpimy z Nim razem, byśmy z Nim również mogli wznieść się w górę. Jan chrzci, a oto Jezus przychodzi, aby uświęcić samego Chrzciciela i bardziej jednak jeszcze, aby starego Adama pogrzebać w falach wody, aby uświęcić wody Jordanu. On sam był duchem i ciałem. Dlatego wszyscy, którzy w przyszłości mieli być ochrzczeni, z ducha i wody, mieli otrzymać świętość”.

św. Grzegorz z Nazjanzu (†390)

 

 Wykorzystano materiały ze strony www.wnmp-zukowo.diecezja.gda.pl

 

Od Redakcji

Zapraszamy do obejrzenia relacji z odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych nad brzegiem wody Jordanu w zakładce Byliśmy tam na górze strony.

 

 

ornament 2019452 1280


Porządek Mszy Św.

 

Niedziela

07.30

9.00 (Grotowice)
11.00 (rodzinna)
18.00

Poniedziałek 18.00
Wtorek 18.00
Środa 8.00
Czwartek 18.00 (szkolna)
Piątek 18.00
Sobota 8:00
17.00 (Grotowice)

 

 W niektórych okresach roku litugicznego, wybrane dni świąteczne i uroczystości oraz w związku z innymi nietypowymi sytuacjami powyższy stały plan liturgii może ulec zmianie. 
Informacje na ten temat umieszczane są w planie intencji oraz ogłoszeniach na konkretny tydzień 
(proszę sprawdzać w zakładce aktualności).


Okazja do spowiedzi codziennie ok. 15 minut przed każdą Mszą Św.